Často kladené dotazy

Je létání bezpečné?

Ano, je. Za předpokladu, že jsou dodrženy veškeré letecké předpisy a pravidla, pak je létání opravdu radostí a bezpečným způsobem přepravy. Dokazují to i dlouhodobé statistiky, které vyhodnocují leteckou dopravu jako nejbezpečnější způsob cestování na světě. 

Mohu si vybrat vlastní trasu?

Ano, možné to je. Na trase však mohou být některá výšková nebo lokální omezení, kterým je potřeba se vyhnout. Takovými omezeními může být např. průlet okolo elektrárny nebo ve vyhrazených vzdušných vojenských prostorech, které slouží pro nízké průlety vojenských letounů, tzv. nudlích. V případě, že by vaše trasa vedla přes některá omezení, společně si trasu projdeme navrhneme ideální řešení.

Co je zahrnuto v ceně?

V ceně je zahrnuto vše pro to, abyste si výlet letadlem užili – veškerá pozemní příprava, samotný let i přistávací poplatky.
Plánování a výpočet trasy
Kontrola meteorologických podmínek a dalších omezení (tzv. NOTAMů)
Předletová prohlídka letadla a tankování paliva
Briefing před letem
Na vás je jen přijet a nastoupit, vše vám bude podrobně vysvětleno.

Co jsou to NOTAMy?

NOTAM = NOtice To AirMen – informace pro piloty, které jsou vydávány leteckými autoritami jsou jako varování před nebezpečím nebo k informování pilotů o změnách v letecké dopravě.

V čem poletíme?

Létáme na letounech Cessna 152 a Cessna 172, což jsou léty prověřená a spolehlivá letadla.

Budu si moct vyzkoušet pilotování?

V případě, že trasa povede nad územím a v bezpečné výšce, kde nejsou očekávány žádné komplikace, pak ano.
Při hodinovém letu budete mít možnost si vyzkoušet pilotování letadla až 20-30 min.

Je možné létat za každého počasí?

Pro takzvané lety za vidu, tedy za viditelnosti země jsou definována určitá minima, pod které není možné letět (8km dohlednost, nejnižší základna oblačnosti ve výšce 600metrů nad zemí, ad.), nicméně pro lepší zážitek doporučujeme létat v lepších podmínkách než jsou meteorologická minima, protože toho více uvidíte a budete mít z letu větší radost.

Pokud spadne pár kapek, je možné letět, nicméně pokud hustě sněží, prší nebo předpověď očekává silný vítr, je lepší, aby letadlo zůstalo v hangáru a vy v teple domova.

Co když se zhorší počasí?

I přesto, že se to může stát, není to příliš pravděpodobné.  Nedoporučujeme létat ve dnech, kdy je počasí příliš proměnlivé nebo se to dá alespoň očekávat. Letecká předpověď, která je vydána až dva dny dopředu je relativně přesná a tak to naštěstí budeme vědět s dostatečným předstihem a v případě nepřízně počasí let přeplánujeme. Konečné rozhodnutí o uskutečnění letu je však vždy na pilotovi. 

Kolik nás může letět?

V letadle Cessna 152 můžeme letět dva – pilot a cestující.

V letadle Cessna 172 můžeme letět až čtyři – pilot a tři cestující, nicméně pro Váš komfort a lepší zážitek z letu doporučujeme maximálně dva cestující

Je možné poskytnout slevu?

Slevu bohužel nejsme schopni poskytnout, protože létáme z radosti a pouze za fixní náklady, které nelze snížit.

Jak probíhá celý výlet letadlem?

Výlet je potřeba plánovat s předstihem, aby bylo možné naplánovat trasu a připravit letadlo.
Po dohodnutí konkrétní trasy a zaplacení zálohy ve výši 50 % z celkové ceny letu, kterou vám dopředu sdělíme, začneme s plánováním trasy – tzv. otočných bodů, případně trasu povedeme tak, aby směřovala mimo zakázané, omezené nebo nebezpečné prostory.
Jakmile je trasa naplánována, společně si ji projdeme při briefingu na letišti.
Následuje příprava letadla – provedeme běžnou předletovou prohlídku (checklist) a natankujeme potřebné množství paliva (pokud nemáte o tuto část, která trvá cca 30 min. zájem, prosím o informaci s dostatečným předstihem – alespoň den dopředu)
Pak už jen nezbývá kontaktovat věž se žádostí o průlet řízeným okrskem, nastartování motoru a odlet. Po příletu zpět na letiště je potřeba udělat nezbytnou administrativu, ale u toho už být nemusíte 🙂

V případě hodinového letu vám celý výlet od příjezdu na letiště zabere 3-4 hodiny.

Můžu v letadle fotit nebo natáčet?

Ano, samozřejmě. Celý průběh letu budeme navíc z kabiny zaznamenávat a záznam vám pak nasdílíme.

Je možné v letadle kouřit?

V letadle není možné kouřit. 

Můžeme se proletět i večer, po setmění?

Technicky to možné je, nicméně výlety po občanském soumraku nenabízíme.